sobota, 21 kwietnia 2012

Już jutro "Czytamy pod chmurką" w Białymstoku! A gdzie Ty to zrobisz?
Drodzy znajomi… i mniej znajomi 

Zapewne nie każdy z was zdaje sobie sprawę ze specyfiki dnia 23 kwietnia (tak, także roku 2012;) ) Otóż data ta została okrzyknięta niegdyś Światowym Dniem Książki. Jest to zatem skromne święto każdego, w czyim życiu literatura – i nie ma tu najmniejszego znaczenia czy jest to literatura naukowa, beletrystyka czy poezja – odegrała choćby szczątkową rolę. A któż nie zawdzięcza czegokolwiek słowu drukowanemu? Nie sądzę bym musiał odpowiadać na to pytanie, prawda? 

Oczywiście, że prawda, a skoro tak to jak moglibyśmy puścić w niepamięć wszelkie zasługi książki i patrzeć beznamiętnie jak zapomniana odchodzi w samotności z tego świata? Wszak nie uchodzi! Pomóżmy jej zatem odnaleźć się w nowych realiach – wciąż ma nam wiele do zaoferowania! 

Wszystkich, którym los czytelnictwa w naszym kraju nie jest obojętny, każdego potrafiącego czerpać z przyjemność z dobrej lektury i wszelkie osoby, które zechcą się zjawić choćby z czystej ludzkiej ciekawości zapraszam więc w przed dzień naszego wspólnego święta na akcję 5 minut dla książki. Czytamy pod chmurką. Jest to objęta patronatem Książnicy Podlaskiej inicjatywa trzech dużych serwisów internetowych: Granice.pl, PrzyKominku.com oraz DuzeKa.pl. 

Dnia 22 kwietnia 2012 r. o godzinie 17:00 (bądźcie dziesięć minut wcześniej) w ogródku Kawiarni AKCENT na Placu Kościuszki w Białymstoku planowane jest wspólne publiczne przeczytanie przez organizatorów, zaproszonych wcześniej gości oraz zachęconych przypadkowych przechodniów, krótkiego fragmentu książki Marii Pruszkowskiej Przyślę panu list i klucz. W bieżącej edycji pragniemy zwrócić uwagę na rolę, jaką w społeczności lokalnej pełni biblioteka, dlatego właśnie bibliotece poświęcony będzie czytany tekst. Tym samym pragniemy skłonić wszystkich do częstszego odwiedzania bibliotek i sięgania po utwory literackie, bo przecież – jak pisał Józef Ignacy Kraszewski – Czytanie bez myślenia na nic, a myślenie bez czytania też niedaleko prowadzi

Zapraszam serdecznie, myślę że warto poświęcić dziś "5 minut dla książki" abyśmy nie byli zmuszeni poświęcać jej wkrótce minuty ciszy. Inne miejsca, w których możecie poczytać pod chmurką znajdziecie na oficjalnym blogu akcji.

Pozdrawiam, do zobaczenia pod chmurką!


Kamil Czepiel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz